Szkoła Podstawowa
z oddziałami integracyjnymi
im. Janusza Korczaka w Rudzie Bugaj
"... bo dobre serce pięknym czyni każdego człowieka"
28 marca 2018 roku w naszej szkole obchodzono Święto Szkoły.
Z tej okazji cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi zebrała się w sali gimnastycznej, wyjątkowo odświętnie udekorowanej za sprawą pani R.Krasnodębskiej-Rogalskiej.
Jest to dzień szczególny i wyjątkowo uroczysty dla całej społeczności szkolnej. Mottem przewodnim naszej uroczystości była myśl - "... bo dobre serce pięknym czyni każdego człowieka ".
Uroczystość otworzyła pani Bożena Sobczak, witając przybyłych gości, nauczycieli oraz uczniów i ich rodziców.
Swą obecnością mury szkolne zaszczycili: Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego pan Jacek Lipiński, pani H. Beda- Naczelnik Wydziału Edukacji, przewodnicząca Rady Miejskiej p. M. Grabarczyk, p. K. Masiarek - radny Rady Miejskiej, dyrektor PPP w Aleksandrowie - p. B. Marszałek oraz przewodnicząca Rady Rodziców - p. M. Łuczak.
Dyrektor szkoły- p. J.Osiecka w skrócie przypomniała historię szkoły od chwili, kiedy szkoła miała nadane imię Janusza Korczaka i otrzymała sztandar.
Zaznaczyła też, że nasza szkoła od 5 lat jest organizatorem Gminnego Konkursu Plastycznego związanego z postacią i twórczością J. Korczaka. Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem - Dziecko - już mieszkaniec, obywatel i już człowiek ... Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów klas I-VII, wpłynęło 38 prac, wśród których zostały nagrodzone te, które były oryginalne, wykonane różnorodną techniką i bardzo pomysłowe. Nagrodzone i wyróżnione prace były wyeksponowane na sali gimnastycznej.
W II części spotkania uczniowie klas III-VII zaprezentowali program artystyczny składający się z dwóch części. Pierwsza część to wywiad przeprowadzony przez redaktora Pawła z Januszem Korczakiem i Ireną Sendlerową, postaciami które zagościły w naszej szkole dzięki wehikułowi czasu. Ten niezwykły wynalazek zatrzymał dla nas wyjątkowe chwile i dał możliwość głębszej refleksji. Bowiem wspomnienia to część naszej tożsamości, życia
i osobowości. Nic dziwnego, że niektóre stacje telewizyjne głośno mówiły o naszej szkole i niezwykłym wynalazku.
Następna część spotkania to terapeutyczna bajka muzyczna na podstawie książki ks. Bogusława Zemana "O Słoniu Bombiku", który urodził się z czarną plamą. Uczniowie klas III-V okazali się profesjonalnymi aktorami. Bajka przeplatana była piosenkami, które w doskonały sposób oddawały uczucia i emocje towarzyszące naszym bohaterom. Przedstawienie mądre i uczące tolerancji, pokazujące, że wszyscy zasługujemy na akceptację.
Nasi aktorzy otrzymali gromkie brawa uznania. Na koniec pani dyrektor podziękowała artystom za ich ciężką pracę oraz nauczycielom: M. Nadolskiej oraz D. Cichej za przygotowanie uroczystości, p. T.Kacprzak za oprawę muzyczną.
Na zakończenie uroczystości, jak zwykle w takim dniu, na dzieci czekała niespodzianka - smaczna pizza oraz wielkanocne czekoladowe jajeczka. Nasze święto zostanie na zawsze zapisane w historii szkoły jako dzień niezwykle uroczysty. Op. J. Ogińska