Szkoła Podstawowa
z oddziałami integracyjnymi
im. Janusza Korczaka w Rudzie Bugaj
19 października 2018 klasa pierwsza i trzecia wybrała się na wycieczkę, aby poznać kulturę ziemi łowickiej.
Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy była Bazylika katedralna w Łowiczu. Świątynia ma szczególne znaczenie dla historii i kultury Polski. Łowicz był bowiem głównym arcybiskupim miastem, przez co ówczesna kolegiata łowicka stała się najważniejszą świątynią. W jej murach odbywały się synody kościelne, to tutaj odbywali pielgrzymki królowie.
W dalszą podróż udaliśmy się do Sromowa. Zwiedziliśmy prywatne muzeum sztuki ludowej rodziny Brzozowskich. W czterech pawilonach zobaczyliśmy ok. 600 drewnianych figur, z czego ok. 400 to figury ruchome. Obejrzeliśmy m.in. scenę narodzin Pana Jezusa, procesję Bożego Ciała, jadące wozami łowickie wesele, czy też króla Jana III Sobieskiego na czele husarii.
Następnie odwiedziliśmy przepiękny gotycko - renesansowy pałac Radziwiłłów w Nieborowie.
Zwiedziliśmy tutaj wnętrza z XVIII i XIX wieku m.in. Bibliotekę, Buduar, Salon Biały i Czerwony. Obejrzeliśmy przepiękne ogrody w otoczeniu pałacu.
Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy tego dnia było miejsce narodzin Fryderyka Chopina, czyli dworek
w Żelazowej Woli. Podziwialiśmy piękny park, w którym znajdują się rzadkie okazy drzew, krzewów i rzeczka Utrata. Słuchaliśmy muzyki Chopina.
To był ciekawy dzień, pełen zaskakujących wydarzeń, wspaniałych zabytków, nietypowa lekcja historii, która na pewno pozostanie nam w pamięci. Op. J.Ogińska
Wycieczka do Łowicza, Nieborowa, Sromowa i Żelazowej Woli