To jest zaokrąglony prostokąt
To jest zaokrąglony prostokąt
Pablo Software Solutions
Szkoła Podstawowa
z oddziałami integracyjnymi
im. Janusza Korczaka
w Rudzie Bugaj
Strona główna
Historia szkoły
./integracja.html
./nauczyciele.html
./uczniowie.html
./samorzad.html
Rodziców
./administracja.html
./zajecia pozalekcyjne.html
./informacje.html
./aktualnosci.html
./autobus.html
./swietlica.html
./biblioteka.html
./zuchy.html
 

No i się udało ...
Zaczęło się od niekończących  się  próśb naszych uczniów, aby lekcje prowadzić  na dworze ( słynne "pójdziemy dzisiaj na dwór"?  ). Im robiło się cieplej na zewnątrz,  tym częściej  nauczyciele słyszeli  takie głosy. Słońce pięknie świeci, słychać  odgłosy leśnych ptaków, czuć zapach wiosny..... każdy chciałby wyjść na zewnątrz!

Wtedy zrodził się pomysł na dużą altanę, w której czasem mogłyby się odbywać zajęcia lekcyjne. Jednocześnie podjęliśmy próbę zorganizowania przy szkole   małych ogródków , w których każda z klas miała sadzić i wysiewać  warzywa, zioła i kwiaty, dbać  o nie i obserwować,  jak rosną.  Niektórym udawało się to lepiej, innym gorzej.   O naszych planach i działaniach często  rozmawiałam z rodzicami   uczniów i to właśnie ONI ,  byli wnioskodawcami projektu do Aleksandrowskiego Budżetu Obywatelskiego  2016  - altana i ogródek dydaktyczny przy Szkole Podstawowej w Rudzie Bugaj. Ogromnie Państwu za to dziękujemy !  Później było już tylko  intensywnie - ogromna mobilizacja nas wszystkich  - rodzice, nauczyciele, mieszkańcy zarówno Rudy Bugaj, Nakielnicy, Księstwa,  jak i Aleksandrowa  no i się udało.! I tutaj również składam ogromne podziękowania Wszystkim Osobom , które oddały glos na nasz projekt. Mając do dyspozycji bardzo duży teren do zagospodarowania i myśląc o tym, iż miejsce to może być wykorzystywane w różnorodny  sposób,  do prowadzenia  wielu zajęć i edukacji,  powstał    bardzo ambitny  i oryginalny  projekt  Centrum  Edukacji Przyrodniczo - Ekologicznej, gdzie oprócz altany i warzywnika ( ogródka dydaktycznego)  znalazły się m. in.  labirynt roślinny,  ścieżki dydaktyczne i sensoryczne, atrium  , a nawet motylarnia.    Nie wszystko byliśmy  w stanie  wykonać w tym roku  ( wartość szacunkowa projektu trzykrotnie przekroczyła  kwotę, jaką dysponowaliśmy w ramach  Aleksandrowskiego Budżetu Obywatelskiego)  Ale udało się  wykonać naprawdę bardzo dużo...

Powstała altana i warzywnik, mamy posadzony labirynt roślinny  i częściowo wykonane ścieżki  sensoryczne, planujemy jeszcze wykonanie atrium  oraz stolików siedzisk  w altanie. Zostało posadzone ok. 100 różnych gatunków roślin oraz w miejscu, gdzie będzie stała motylarnia,   ponad 1000 cebulek tulipanów! Planujemy jeszcze  złożyć wniosek i pozyskać środki unijne na wykonanie motyl arni i  tablic edukacyjnych.   Udało się wykonać naprawdę bardzo dużo, a to dzięki ogromnemu zagazowaniu wielu osób, instytucji i sponsorów. W związku z tym  pragnę ogromnie podziękować  za  zrozumienie, chęć pomocy i otwarte serce :
Burmistrzowi Aleksandrowa Łódzkiego - p. Jackowi Lipińskemu, p. Błażejowi Potockiemu, p. Aleksandrowi  Ostrowskiemu  - Firma ALWIKOR, panu Grzegorzowi  Andrzejczakowi   -  prezesowi PGKiM w Aleksandrowie Łódzkim, Panu Arkadiuszowi Cicheckiemu  - dyrektorowi MOSiR w Aleksandrowie Łódzkim , państwu Monice i Piotrowi Krzystanek - Szkółka drzew i krzewów "Pod Dębami" , Firmie "Polprotex" ze Zgierza , Firmie "Rakowiecki"  ze Zgierza , szkółkom drzew i krzewów  -   "Piotrowscy"  z Łodzi , "Szczeblewscy" z Łodzi oraz Ogrodowi Botanicznemu z Łodzi, a także wszystkim wspaniałym rodzicom i uczniom, którzy przynosili tulipany  i inne roślinki  i nauczycielom "z pasją", którzy  również przekazywali rośliny do nasadzeń!  Osobne podziękowania kieruje do pani Marzeny Jach  - właścicielki Firmy "Bajkowe ogrody'" ( INOUT DESIGN) - wykonawcy projektu ,  za  ogromny profesjonalizm  zrozumienie, kreatywność  i otwartość na nasze potrzeby .  To dzięki wszystkim Państwu udało  się zrealizować  tak wiele z naszych pomysłów!  Dzisiaj wygląda to dość zaskakująco  - dwie kosmiczne kopuły  przy szkole - ale na wiosnę wszystko się zazieleni i zakwitnie  i wtedy  zapraszamy do naszej  Szkoły  wychowanków naszych gminnych przedszkoli i uczniów szkól na zajęcia z edukacji przyrodniczej. Aby w naturalnym środowisku mogli obserwować , poznawać  a nawet uczyć się, jak sadzić i pielęgnować  rośliny. 
Julita Osiecka  - dyrektor szkoły









                                                                                                            

Galeria zdjęć