To jest zaokrąglony prostokąt
To jest zaokrąglony prostokąt
Pablo Software Solutions
Szkoła Podstawowa
z oddziałami integracyjnymi
im. Janusza Korczaka
w Rudzie Bugaj
Strona główna
Historia szkoły
./integracja.html
./nauczyciele.html
./uczniowie.html
./samorzad.html
Rodziców
./administracja.html
./zajecia pozalekcyjne.html
./informacje.html
./aktualnosci.html
./autobus.html
./swietlica.html
./biblioteka.html
./zuchy.html
 
Zielona szkoła

W dniach 18 - 22 maja 36 uczniów naszej szkoły wyjechało na zieloną szkołę do Kampinoskiego Parku Narodowego. Wyjazd był zorganizowany w ramach projektu "Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych" przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, z dofinansowaniem pochodzącym z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Celem Projektu było budowanie wśród uczniów świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i Polski oraz akceptacji dla terenów chronionych: Parki Narodowe (PN) i obszary Natura 2000 (N2000). Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie poznali bogactwo gatunkowe otaczającego
ich środowiska przyrodniczego i praktyczne znaczenie pojęcia różnorodności biologicznej.

Adresatami projektu byli uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych z gmin wiejskich i terenów wiejskich gmin miejsko - wiejskich z całej Polski.
Zajęcia edukacyjne w ramach projektu prowadzone były przez odpowiednio przeszkolonych nauczycieli oraz pracowników edukacyjnych Kampinoskiego Panku Narodowego. Zajęcia miały formę, przede wszystkim, ćwiczeń i zabaw terenowych, w oparciu o przygotowany przez Fundację program edukacyjny. Dzięki udziale w projekcie uczniowie biorący udział w  wyjedzie na zieloną szkołę do Kampinoskiego Parku Narodowego, prowadzili badania terenowe pod bacznym okiem nauczycieli i pracowników dydaktycznych. Podczas zajęć, każdy z uczestników wcielił się w rolę badacza-reportera, a swoje spostrzeżenia zamieszczał na specjalnie dedykowanym profilu Misja Przyroda na Facebooku. Wszystko po to, aby poznać przyrodę poprzez przygodę i zaszczepić poczucie odpowiedzialności za otaczające nas środowisko.

Realizacja zajęć odbywała się więc trzech etapach.
Etap I był realizowany bezpośrednio przed wyjazdem do parku narodowego. W ramach tego etapu uczniowie dowiedzieli się o celach projektu, jego założeniach edukacyjnych, a także zostali wprowadzeni w fabułę projektu. Ich zadaniem było przygotowanie informacji o parku narodowym, do którego udali się na zajęcia edukacyjne.
Drugi etap to zajęcia edukacyjne w parku narodowym, realizowane w formule tzw. zielonej szkoły.
Etap III, stanowiący kontynuację I i II etapu, odbył się w formie zajęć pozalekcyjnych w szkole.
W jego ramach nastąpiła realizacja projektów edukacyjnych oraz udział w  ogólnopolskim konkurs prac projektowych, zgodnie z przyjętą fabułą projektu.

Nad prawidłowością wszystkich działań czuwał Komitet Sterujący, składający się z przedstawicieli
m.in. Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.
Wyjazd uczniów do Kampinoskiego Parku Narodowego był realizowany we współpracy ze szkołą zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki z dnia 8 listopada 2001r.

Nad bezpieczeństwem uczniów w czasie pobytu na zielonej szkole czuwali nauczyciele naszej szkoły -  koordynator projektu - Pani Kamila Wyderka, oraz Pani Bożena Sobczak, Pani Aleksandra Skolmowska i Pan Jacek Falkenberg.

W czasie pobytu na zielonej szkole uczniowie w ramach dnia kulturowego Zwiedzili Twierdzę Modlin, kościół, klasztor i cmentarz w  Zakroczymiu oraz  Muzeum Pamięci Narodowej i cmentarz w Palmirach.
Mamy nadzieję, że Misja Przyroda okazała się niezwykłą podróżą w świat przyrody!
Źródło: Scenariusze zajęć, Misja Przyroda - Zielone szkoły w Parkach Narodowych. (Kamila Wyderka)

Galeria zdjęć